Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/rafburada/public_html/wp-content/themes/porto/inc/admin/ReduxCore/inc/extensions/customizer/extension_customizer.php on line 376

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/rafburada/public_html/wp-content/themes/porto/inc/admin/ReduxCore/inc/extensions/customizer/extension_customizer.php on line 398

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/rafburada/public_html/wp-content/themes/porto/inc/admin/ReduxCore/inc/extensions/customizer/extension_customizer.php on line 416

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/rafburada/public_html/wp-content/themes/porto/inc/admin/ReduxCore/inc/extensions/customizer/extension_customizer.php on line 420

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/rafburada/public_html/wp-content/themes/porto/inc/admin/ReduxCore/inc/extensions/customizer/extension_customizer.php on line 447

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/rafburada/public_html/wp-content/themes/porto/inc/admin/ReduxCore/inc/extensions/customizer/extension_customizer.php on line 459

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/rafburada/public_html/wp-content/themes/porto/inc/admin/ReduxCore/inc/extensions/customizer/extension_customizer.php on line 478
Teslimat ve İade Koşulları – Raf Burada

Teslimat ve İade Koşulları

Ürün İade Şartları

Rafburada.com.tr  üzerinden yapılan satışlar, ” Uzaktan Satışlar ” sınıfına girer ve “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun” ile “Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği” nin hükümlerine tabidir. Satın alınan ürünlerin iade edilmesi konusundaki hususlar da bu Kanun ve Yönetmeliğin kapsamında değerlendirilmelidir.

İade işlemlerinin düzgün bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için, Müşteri, siparişi kendisine teslim edildiği anda kargo yetkilisi nezdinde gönderiyi kontrol etmeli, kargo paketinde ya da ambalajında herhangi bir çatlama, kırılma, bozulma, kutunun açılması ya da ezilme durumu varsa, ürünü teslim almadan iade etmelidir. Ürünü teslim aldıktan sonra, kargo tarafından ürüne zarar verildiği iddiasıyla yapılan iade talepler kabul edilmeyecektir. Ürünü teslim alındıktan sonra yani kargo teslim fişini imzalamanızdan sonra, kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiğini kabul etmiş olduğunuzu unutmayınız.

Tüketici sözleşme konusu ürünün kendisine veya gösterdiği adresteki kişiye tesliminden itibaren 7 gün içerisinde iade etme hakkına sahiptir.

Tüketicinin hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin teslim aldığı veya sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 7 gün içerisinde malı veya hizmeti reddederek sözleşmeden cayma hakkının var olduğunu ve cayma bildiriminin tarafımıza ulaşması tarihinden itibaren malı geri almayı, Rafburada.com.tr olarak taahhüt ederiz.

Niteliği itibariyla iade edilemeyecek ürünler; tek kullanımlık ürünler, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçen ürünler için iade hakkı kullanılamaz. Raf (Ambalajı yoktur, Varsa orjinal etiketi dışında herhangi başka bir etiket yapıştırılmamış, montajı yapılmamış ve kullanılmamış olması esastır.), Tel Sepet, Kasa Altlığı, Ahşap Gondol ürünlerinde iade hakkının kullanılması, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış, ürünün ilk hali gibi tekrar satılabilirliği kaybolmamış, ürünün ambalajı üzerine herhangi bir kargo firması etiketi gibi vs. yapıştırılmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır.

Ürün seçiminde uyumsuzluk problemi yaşanabilecek ürünler için, mutlaka uyum konusunda mail yolu ile teknik destek alarak sipariş vermelisiniz. Bu tip ürünlerin montajı, uygulaması yapılarak kullanıldığında iade işlemleri mümkün olmamaktadır. (Örn : Yanlış ölçü, ebat ve kapasitede raf, sepet ve gondollar)

Şirketimiz tarafından ürünün iade alınabilmesi için ürün ambalajının ve kutu muhteviyatının zarar görmemiş olması, ürünün yeni olarak tekrar satılabilir bir durumda olması mutlak şarttır. Kargo teslim fişinin ve satış faturasının aslının ve kargo paketi üzerinde bulunan tüm nüshalarının iadesi zorunludur. Fatura aslının gönderilmemesi halinde KDV ve varsa sair yasal kesintiler müşteriye iade edilemez.

İade etmek istediğiniz ürünün faturası kurumsal ise, geri iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturası ile birlikte göndermeniz gerekmektedir. İade faturası, kargo payı dahil edilmeden ( ürün birim fiyatı + KDV şeklinde ) kesilmelidir. Faturası kurumlar adına düzenlenen sipariş iadeleri İADE FATURASI kesilmediği takdirde tamamlanamayacaktır.

Gelen ürün öncelikle İade Bölümü tarafından incelenir, gerekirse ürünün yetkili bayii/servisine yada tedarikçi/ithalatçı/imalatçı firmaya test etmeleri için gönderilir. Yukarıdaki şartlara uygun ise iade işlemi başlatılır. Bu işlemin süresi 3 ile 7 gün arasında değişmektedir.

Bu belgelerin tarafımıza ulaşmasını takip eden 7 gün içinde ürün bedelinin müşterinin kredi kartına veya banka hesabına iade edilmesi için Herrafburada.com ilgili banka nezdinde yazılı girişimde bulunur. Ürün bedelinin iadesinde banka tarafından olacak aksaklıklardan Herrafburada.com sorumlu değildir. Söz konusu iade işleminin gerçekleşmesi için iade formunun eksiksiz biçimde doldurulması gerekmektedir.


Cayma hakkının kullanılması

 

Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği ‘ne göre, müşteri, “Ürünü teslim aldığı tarihten itibaren 7 gün içerisinde hiçbir sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin malı reddederek sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.” (Madde 8). Buna göre, müşteri, ürünü aldıktan sonra, 7 gün içerisinde sebepsiz iade etme hakkına sahiptir.

Cayma hakkından faydalanabilmek için:

 

 • İadenin, satın alınan ürünün ambalajı açılmadan, tahrip edilmeden, bozulmadan ve ürün kullanılmadan teslim tarihinden itibaren 7 günlük süre içinde gerçekleştirilmesi gereklidir.
 • Raf gibi ürünlerin açılması yada ambalajında meydana getirilen fiziksel bozulma, yırtılma vs. durumlarında, iade kabul edilmemektedir.
 • Müşteri, ürünü göndermeden önce, İade Formu’nu doldurarak İade Başvurusu’nda bulunmalı ve başvurusu onaylanmadan ürünü göndermemelidir.Bu şekilde gönderilen ürünler, firmamızca kabul edilmeyip, gönderene aynı gönderim yoluyla iade edilecektir.
 • Haktan faydalanmak için, satın alınan ürüne herhangi bir zarar gelmemesi ve ürünün tekrar satılabilecek durumda olması gerekir.
 • Müşteri, ürünü, kendisine teslim edildiği andaki durumu ile geri vermekle ve kullanım söz konusu ise kullanma dolayısıyla malın ticari değerindeki kaybı tazminle yükümlüdür.
 • Müşterinin özel istek ve talepleri uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen mallarda cayma hakkı kullanılamaz.
 • Niteliği itibariyle iade edilemeyecek, hızla bozulma veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan mallarda cayma hakkı sözkonusu değildir
 • Ayıplı malın iadesi : Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a göre, “Tanıtım ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilânlarında yer alan niteliklerine aykırı olan ya da kullanım amacı bakımından tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar, ayıplı mal olarak kabul edilir. Müşteri, malın teslim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde ayıplı mal bildiriminde bulunursa, ürünü iade etme, bedel indirimi, ücretsiz değişim ya da ücretsiz onarım haklarından birine sahiptir.” (Madde 4).


Ayıplı mal bildiriminde bulunarak yukarıda belirtilen haklardan faydalanmak için:

 • Ürünün özellikleri, tanıtımında belirtilen özelliklerden farklıysa ya da, müşterinin üründen beklediği faydayı azaltan eksiklikler varsa, ürün, ayıplı mal sınıfına girer.
 • Müşteri, 30 gün içerisinde ayıplı mal bildiriminde bulunmalıdır.
 • Müşteri, ürünü göndermeden önce, İade Formu ‘nu doldurarak başvuruda bulunmalı ve başvurusu onaylanmadan ürünü göndermemelidir.
 • Ayıplı Mal bildiriminde, yetkili bayii/servis istasyonları, veya ürünün ithalatçısı veya imalatçısı tarafından düzenlenen bir raporla kullanım hatasının bulunup bulunmadığı belirlenir. Kullanıcı hatasının olduğu tespit edilirse, müşteri, haklardan faydalanamaz.
 • İade süresi : Rafburada.com.tr, yukarıda belirtilen şartların yerine getirilmesi durumunda, iade edilen ürünlerin bedelini, cayma hakkı veya ayıplı mal bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren yedi gün içinde iade eder.
 • Kargo ücreti : Cayma Hakkı kullanılarak iade edilen ürünler için kargo masrafı müşteriye aittir. Ayıplı Malların iadesinde ise, müşterilerimiz, ürünü, karşı ödemeli olarak gönderebilirler ancak, bu şekildeki gönderilerini anlaşmalı olduğumuz Aras Kargo  ile yapmak durumundadırlar.Farklı bir kargo ile göndermeleri durumunda ise gönderi ücreti müşteriye aittir.
  RAFBURADA.COM.TR